Bio

ÇETİN ÖZDEMİR

Çetin Özdemir, born in 1972, is a graduate of Cinema and Television Department / Faculty of Communication Sciences -Anadolu University. He worked as an independent commercial photographer during his faculty years providing advertisement, catalogue and corporate photography services for numerous clients in a wide range of sectors. He  participated in and contributed to the organisation of fine art photography exhibitions and other activities of ILFO Photographic Society as a founding member. He took part as a cameraman at short films viewed in video-art festivals and composed and arranged original music for films.

 

In 2000 he moved to New York and speeded up his professional works. He took part in professional advertising photography projects for Infinity Films. He worked as a cameraman and photographer for local fashion studios.

 

He moved back to his homeland in 2004. He photographed the films which had deep impact on viewers in and around Turkey. He shot studio and set photographs for official websites, billboard and publication of ‘Asmalı Konak’, ‘Mustafa Hakkında Her Şey’ and ‘Polis’ motion pictures.

 

Çetin Özdemir is currently shooting for various decoration, fashion and music magazines besides his advertisement, film and documentary projects.

 

 

1972′ de Ankara’da doğdu. Aktif fotoğraf hayatına Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümünde İLFO Fotoğraf Derneğinin kurucu üyesi olarak başladı. Video Art ve Habitat festivallerinde gösterime giren kısa filmlerde kameramanlık ve müzik kompozitörlüğü yaptı. Profesyonel fotoğrafçılık alanında üniversite yıllarında başlayan çalışmalarına 2000 yılında New York’a yerleşerek ivme kazandırdı. Infinity Films ve birçok yerel stüdyo için reklam yapımlarında asistan, fotoğrafçı ve kameraman olarak yer aldı ve birçok farklı sektöre hizmet verdi.

 

Türkiye’ye döndükten sonra ANS tarafından geçekleştirilen  “Asmalı  Konak”, “Mustafa Hakkında Herşey” ve Eflatun Film tarafından gerçekleştirilen “Polis” gibi uzun metraj sinema filimlerinin afiş, poster ve web sayfaları için stüdyo ve set fotoğraflarını çekti.

 

Ciner Yayın Holding çatısı altında yer alan; Arena ,Bravacasa, Empire, Marie Claire, Marie Claire Maison, FHM, Super, Seventeen, PC Magazine, Rolling Stone ,Geo, Bravacasa, La Cuccina Italiana ve Food & Travel adlı dergilerde fotoğrafları yayınlandı. Ayrıca bu fotoğrafların bazıları Food & Travel İngiltere edisyonunda yer aldı. Holding’in ve bünyesindeki Bloomberg ve Haberturk TV Prodüksiyon’un kurumsal tanıtım çalışmalarında bulundu.

 

Fotoğrafın yanısıra müzik ve video ile de aktif olarak ilgilenen sanatçı Didem Şahin’in yönetmeni olduğu, Habertürk’ün yapımcılığını üstlendiği ve 2011 Spor Filimleri Festivalinde birincilik ödülü alan “Benim Ali Sami Yen’im”adlı belgeselin jenerik ve tema müziklerini yaptı.

 

 

 

Hit enter to search or ESC to close